وضعیت کاربر: میهمان  | ورود | عضویت

اخبار ویژه

Fa | En

نشریات داخلی انجمن ماشین آلات سنگین

خبرنامه الکترونیکی

/مطالعات گسترده چینی ها از نیاز بازار ایران

 
/مطالعات گسترده چینی ها از نیاز بازار ایران
ایران پس از رفع تحریم از اقتصادهای برتر جهانی خواهد شد

جاستین ایفولین اقتصاددان ارشد و نایب رئیس سابق بانک جهانی،یکی از اقتصاددانان مطرح چین است.او در گفت و گو با خبرآنلاین نیاز به تحول در مدیریت اقتصادی ایران را ضروری می داند.این اقتصاد دان برجسته چینی در عین حال ایران را به عنوان یکی از بازارهای اصلی تولیدات چین می داند و معتقد است ،ایران اگر جایگاه واقعی خود در بازارهای بین المللی را به دست آورد با مزیت های رقابتی با وجود منابع طبیعی که دارد، می تواند به یکی از اقتصادهای برتر جهان تبدیل شود.

گفت وگو با وی در حاشیه یک همایش انجام شد که در ادامه می خوانید:

با توجه به تجربه چین در ایجاد تغییر در ساختار اقتصادی، رسیدن به تحول اقتصادی و توسعه اقتصاد به چه مسائلی بستگی دارد؟

این سوال بستگی دارد به شرایط هر کشور. برای توسعه در اقتصاد کشورها آنچه که حائز اهمیت است استفاده از ظرفیت های بازارها، منابع، سرمایه و تکنولوژی است.

بهترین راهبرد برای توسعه اقتصاد و صنعت هر کشور بستگی به شرایط داخلی و مدیریت کلان اقتصاد کشورها دارد.

مشاهدات شخصی من از چین در سالیان گذشته حاکی از آن است که مداخلات دولتی ورود به بازارهای جهانی را با مشکل مواجه کرده بود. اما دولت چین با انتخاب راهبرد تحول اقتصادی خیلی متفاوت عمل کرد. دولت چین در آن برحه از زمان خصوصی سازی را به درستی انجام داد. بازاریابی های بسیار قوی انجام دادند . البته چین به شدت با آرامش وبرنامه ریزی این مسیر تحول اقتصادی را طی کرد . ضمن اینکه دولت این کشور به شدت از بازارهای داخلی محافظت می کرد و همین امر باعث شد تا دچار رکود نشود.

چین بعد از طی این مراحل بسیار موفق بود و در حال حاضر از اقتصادی پویا و داینامیک برخوردار است  و در طول 5 تا 10 سال آینده بهتر هم خواهد شد.

پیوستن به سازمان تجارت جهانی چقدر می تواند در فتح بازارهای بین المللی به ایران کمک کند؟

چین در سال 1979 برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی استارت زد و بعد از 20 سال توانست به این هدف برسد. شما می توانید برای رسیدن به این هدف از تجارب کشور چین استفاده کنید. یکی از این تجارب اصلاحاتی در بازارهای داخلی است که خیلی به پیوستن به این سازمان کمک می کند.

چین در دهه نخست سال 2000 پیشرفت های سریعی در زمینه های اقتصادی و تولیدی داشت که پیوستن به سازمان تجارت جهانی این سرعت را افزایش داد.

پیوستن به این سازمان در همه موارد اقتصادی  به کشورها کمک می کند و تقویت بازارهای داخلی و جذب بازارهای خارجی را به دنبال خواهد داشت.

البه باید مواردی را در نظر گرفت برای پیوستن به این سازمان که از این موارد می توان به ایجاد امنیت، اشتغال، رشد اقتصادی اشاره کرد.

با این روند می توان امیدوار بود که پس از پیوستن به WTO پویایی و پایداری اقتصاد را می توان بیشتر مشاهده کرد.

شما به ایران به عنوان یکی از بازارهای اصلی تولیدات چین چقدر نیاز دارید؟

این موضوع دو طرفه است. هم چین به بازار ایران نیاز دارد و هم ایران به بازارهای چین. اما تناسب این نیاز متفاوت است.

بهره مند بودن ایران از منابع طبیعی و نفت و مشتقات نفتی این شانس را برای ایران ایجاد می کند که بین صادرات به چین و ورادات از آن تناسب برقرار کند.

بین محصولات صادراتی ایران ما علاقه زیادی به محصولات منابع طبیعی ایران داریم. چین کشوری است که در زمینه نور و تکنولوژی نور خیلی وفق بوده و این می تواند روابط دوطرفه موفقی بین ایران و چین ایجاد کرد.

زمانی که ایران وارد بازارهای بین المللی شود و مزیت های رقابتی خود را دوباره به دست آورد من مطمئن هستم خیلی می تواند در اختیار گرفتن بازارها موفق باشد.

با تایید برجام و رفع تحریم ها احتمالا بازارمحصولات چین در ایران کوچک و کوچکتر می شود درست است؟

چین بازار ایران را مطالعه کرده و کاملا شناخته است. ما نیازهای مردم ایران را می شناسیم و میدانیم در چه زمانی چه محصولی باید برای ایران داشته باشیم.

تاريخ تنظيم: چهارشنبه 6 آبان ماه 1394