وضعیت کاربر: میهمان  | ورود | عضویت

اخبار ویژه

Fa | En

نشریات داخلی انجمن ماشین آلات سنگین

خبرنامه الکترونیکی

سورنا ستاری : خودروسازی ما صنعتی نیست، بلکه کارخانه‌داری است

 
سورنا ستاری : خودروسازی ما صنعتی نیست، بلکه کارخانه‌داری است
خودروسازی ما صنعتی نیست، بلکه کارخانه‌داری است
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: در خودروسازی صاحب صنعت نیستیم، بلکه صاحب کارخانه هستیم.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از  فارس، سورنا ستاری در  نشست هم اندیشی ارتقا تولید دانش بنیان در شرکت‌های بزرگ که با حضور مدیران بیش از 30 شرکت بزرگ در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، گفت: یک اکوسیستمی در داخل کشور ایجاد شده که از دانشگاه‌‌ها آغاز می‌شود و تا بازار می‌رسد و صنایع بزرگ کمتر درگیر آن هستند. 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه تفاوتی بین صنعت و کارخانه وجود دارد، افزود: این مطلب به معنای آن نیست که کارخانه‌داری کار بدی است، آن هم یک کار است، بالاخره توسعه صنعتی کشور که قبل از انقلاب در دهه 40 و 50 اتفاق افتاد، براساس صنعت مونتاژ شکل گرفت. 

وی بیان داشت: در خودروسازی وقتی تحریم می‌شویم با خودروسازان چینی کار می‌کنیم، یا اینکه در شرایط دیگری با فرانسوی‌های کار می‌کنیم، بنابراین این صنعت نیست، بلکه کارخانه است. 

ستاری اظهار داشت: شرکت داروسازی که صاحب دانش نیست، کارخانه است و اگرچه کار ارزشمندی انجام می‌دهد، اما صنعت محسوب نمی‌شود. 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور بیان داشت: صنعت آن چیزی است که طراحی، تولید، ماشین‌سازی می‌کنیم و حتی اگر خط تولیدی از خارج می‌آوریم، خودمان سفارش آن را می‌دهیم و می‌دانیم که چه می‌خواهیم و لذا در این شرایط است که نیاز به دانش داریم.

ستاری با بیان اینکه در بخش صنعت کارهای به زمین مانده زیادی وجود دارد، گفت: در بخش کشاورزی حجم زیادی مواد غذایی وارد می‌شود و محدودیت آب نیز داریم، همچنین زیست دریا را فراموش کرده‌ایم و لذا در اینجا است که شرکت‌های بزرگ باید بازارها را فراهم کنند. 

وی اظهار داشت: یک کشور نفتی دولت چاق دارد و قوانین متناقض زیادی دارد و البته بخش سنتی هم دارای یک چنین خصوصیاتی است، ما در بخش سنتی ثابت کرده‌ایم که می‌بازیم، بخش سنتی خصوصی ما از نوآوری مانند دولت استقبال نمی‌کند. 

ستاری گفت: شرکت‌های بزرگ ما مخصوصا آن هایی که به منابعی مانند نفت متصل هستند، نیز چنین شرایطی دارند و علیرغم اینکه خام فروشی زیادی است، از نوآوری استقبال نمی‌کنند. 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور بیان داشت: همه با بایدکنار هم با هم کار کنیم و بستگی دارد که به چه شکل وارد این مبارزه شویم. 

وی افزود: در اکوسیستم نفتی دانشگاه من هم نفتی می‌شود و برای مردم کار نمی‌کند و ارتباطی با صنعت نخواهد داشت. 

ستاری اظهار داشت: همه ما برای فضای صنعتی کشور تدبیر داشته باشیم و به فکر از بین بردن خام‌فروشی باشیم و نوآوری را توسعه دهیم و به فکر بالا بردن هزینه‌های تحقیق و توسعه باشیم. 

وی گفت: ما باید بدانیم که از پول دولت در پژوهش محصول نخواهد داشت و این مساله نیز فقط مختص ایران نیست و در دنیا هم این گونه است که از پول دولت در پژوهش محصولی بیرون نمی‌آید. 

وی افزود: آنچه که مشکل مردم، جامعه و صنعت را حل می‌کند، محصول است  بنابراین ما در معاونت علمی در خدمت شما شرکت‌های بزرگ هستیم و این همدلی که بین همه دستگاه‌ها ایجاد شده است باید غنیمت شمرده شود، همدلی ایجاد شده بین تمام دستگاه‌ها، بخش خصوصی و شرکت‌های بزرگ دولت ایجاد می‌شود را باید غنیمت شمرد زیرا همه ما یک حرف می‌زنیم و واقعا 7 یا 8 سال پیش این گونه نبود که همه یک حرف بزنیم. 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: در یکی از دانشگاه‌های صنعتی بزرگ کشور استادی که دارای یک شرکت صنعتی بود، خیانت محسوب می‌شد و همیشه در لبه تیغ برای اخراج بود، اما الان یک افتخار است و دانشجو می‌داند که استادی که دارای شرکت است، آدم حسابی است. 

وی افزود: استاد دانشگاهی که کار دانش بنیان می‌کند و مشکل جامعه را حل می‌کند، انسان بسیار ارزشمندی است و امیدواریم که این همدلی که بین جامعه دانشگاهی ایجاد شده و این اکوسیستم که از دانشگاه شروع شده و ادامه می‌یابد به استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های بزرگ یک فرهنگ جدید کاری است که با همکاری مجلس، دولت فراهم می‌شود.

تاريخ تنظيم: شنبه 27 فروردین ماه 1401