وضعیت کاربر: میهمان  | ورود | عضویت

اخبار ویژه

Fa | En

نشریات داخلی انجمن ماشین آلات سنگین

خبرنامه الکترونیکی

رییس سازمان استاندارد خبرداد:

 
رییس سازمان استاندارد خبرداد:
توقف واردات بنزین از شمال کشور/چرا خودروها ریپ می زنند؟

رییس سازمان ملی استاندارد از توقف واردات بنزین از شمال کشور خبر داد و گفت: یک محموله بنزین وارداتی از شمال کشور در نیمه اول امسال خیلی از خط قرمز عبور کرده بود که اجازه ورود آن را ندادیم و به وزارت نفت هم اعلام کردیم که دیگر از شمال بنزین وارد نکنیم و وزارت نفت هم این موضوع را پذیرفت.

به گزارش خبرآنلاین؛ نیره پیروزبخت در نشست خبری روز ملی کیفیت با بیان اینکه بنزین جزو کالاهای استراتژیک است که برای افزایش کیفیت آن باید برنامه‌ریزی همه جانبه انجام شود، اظهار کرد: در شش ماهه نخست امسال 66 محموله بنزین به کشور وارد شده است که از مجموع 66 محموله وارداتی بنزین سه مورد از محموله‌ها مردود شد که دو مورد آن از جنوب به ویژه هرمزگان و یک مورد آن از شمال کشور وارد شده بود.

وی افزود: اکتان این بنزین‌ها پایین‌تر از حد استاندارد بود،این درحالی است که استاندارد ایران به شرط اصلاح در توزیع تا اکتان 91 را هم اجازه واردات می‌دهد که اکتان بنزین‌های مورد نظر حدود 92.5 بوده است. به همین دلیل به دو مورد محموله وارداتی از جنوب نیز اجازه واردات دادیم.

پیروز بخت تاکید کرد: این محموله بنزین وارداتی از شمال کشور خیلی از خط قرمز عبور کرده بود، که سازمان استاندارد اجازه ورود این محموله به کشور را نداد. به وزارت نفت گفتیم که دیگر از شمال بنزین وارد نکنیم و وزارت نفت هم این موضوع را پذیرفت.

وی تصریح کرد: نمونه‌برداری  برای بررسی کیفیت بنزین های تولیدی کشور را از هشت کلان‌شهر آغاز کرده‌ایم و به موردی نرسیدیم که خارج از حد استاندارد باشد.

رییس سازمان ملی استاندارد با اشاره به چند مورد گزارش درباره آلودگی هوای شهر تهران،گفت: بلافاصله پس از این گزارشات با همکاری وزارت نفت اقدام کردیم و مشخص شد که مشکلی در پالایشگاه شازند پیش آمده بود که منجر به بروز مشکلاتی شده بود.

به گفته وی پالایشگاه شازند حدود 45 روز پالایشگاه شازند تعطیل بود، اما بعد از برطرف شدن مشکل، این پالایشگاه اصلاح شده و هم اکنون به فعالیت خود ادامه می‌دهد

وی ادامه داد:البته در فاز دوم بررسی کیفیت بنزین‌های توزیعی از سال آینده 17 شهری را که جزو برنامه توزیع است مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.

به گفته پیروزبخت در حال انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با وزارت نفت هستیم که در موارد دیگر نیز از جمله تجهیزات چه تولید داخل و چه وارداتی با مجوز استاندارد انجام شود.

نمونه برداری از بنزین داخلی

رییس سازمان ملی استاندارد با بیان این که نمونه‌برداری از بنزین‌های توزیعی در کشور از هفته آینده دوباره اجرا خواهد شد،‌ اظهار کرد: تنها بنزین‌های توزیعی را مورد ارزیابی قرار داده‌ایم و نمی‌توانیم بگوییم که برای کدام پالایشگاه است و در مصوبه هیات وزیران نیز این موضوع نیامده است.

رئیس سازمان ملی استاندارد در پاسخ به سئوالی گفت: برای پایش کیفیت بنزین توزیعی ابتدا باید نگرانی مجلس را دنبال می‌کردیم که بیشتر متمرکز بر کیفیت بنزین‌های وارداتی بود که بر این اساس از ابتدای سال جاری تاکنون ۶۶ مورد محموله بنزین را که از جنوب و شمال کشور وارد می شدند، مورد سنجش قرار دادیم.

وی تصریح کرد: سه مورد از این محموله ها به لحاظ کیفی مردود اعلام شد و ۶۳ مورد دیگر مشکلی به لحاظ کیفیت نداشته و ترخیص شد، ضمن اینکه از سه مورد مذکور نیز دو مورد از هرمزگان مورد پایش قرار گرفته بود که عدم انطباق در استانداردهای کیفی به گونه ای بود که در توزیع می توانستیم کیفیت آن را جبران کنیم.

به گفته پیروزبخت، عدد اکتان این بنزین‌ها اگرچه پایین تر از حد استاندارد بود اما به دلیل اینکه عدد اکتان در استانداردهای بنزین ایران ۹۵ بوده و در برخی کشورهای دنیا ۹۲ است، اصلاح توزیع این بنزین کم کیفیت تر با تداخل بنزین با بنزین‌های داخلی امکان پذیر بود.

رئیس سازمان ملی استاندارد ادامه داد: متاسفانه بنزینی که از شمال کشور وارد شده بود، از خط قرمز عبور کرده و بر این اساس، اجازه ترخیص آن داده نشد اما دو هفته قبل در جلسه ای که با مسئولان وزارت نفت داشتیم، مقرر شد که دیگر هیچ بنزینی از کشورهای شمالی ایران وارد نشود و بنابراین از این پس واردات بنزین از کشورهای شمالی کشورمان ممنوع خواهد بود.

رئیس سازمان ملی استاندارد اظهارداشت: برای بنزین توزیعی نیز برنامه ریزی هایی صورت گرفت و منطبق با مصوبه هیات وزیران کیفیت بنزین در ۸ کلان شهر مورد پایش قرار می گیرد که بر این اساس به دفعات نمونه برداری صورت گرفته و خوشبختانه هیچ موردی از بنزینی که کیفیت آن خارج از استانداردها و یورو ۴ باشد، مشاهده نشد.

پیروزبخت در ادامه خاطرنشان کرد: در دو گزارش آلودگی هوای تهران شاهد افزایش گوگرد بودیم که بلافاصله با هماهنگی با وزارت نفت مشخص شد که در پالایشگاه شازند اراک مشکلی بروز کرده که منجر به تعطیلی ۴۵ روزه این پالایشگاه شد اما هم اکنون می توان با اطمینان به مردم اعلام کرد که کیفیت بنزین توزیعی در ۸ کلان شهر کشور هیچگونه مشکلی ندارد.

پیروزبخت ادامه داد: در فاز ۲ از سال ۹۵، ۱۷ شهر که جزء برنامه توزیع بنزین یورو ۴ است نیز مورد پایش قرار خواهند گرفت و مطابق با یک برنامه زمانبندی شده و دقیق کار را پیش خواهیم برد.

وی گفت: تمامی کالاها و تجهیزات وزارت نفت را نیز طی تفاهم نامه ای که به زودی امضا خواهیم کرد، به لحاظ استانداردها پایش خواهیم کرد.

رئیس سازمان ملی استاندارد در پادرباره فاصله زمانی پایش کیفیت بنزین و ارائه گزارش مربوطه آن به مردم گفت: از هفته آینده نمونه برداری های جدید از بنزین توزیعی در کشور آغاز خواهد شد و امیدواریم تا پایان سال جاری بتوانیم یک گزارش دیگر مبنی بر کیفیت بنزین به مردم اعلام کنیم اما هنوز وارد نمونه برداری از پالایشگاه ها نشده ایم.

چرا خودروها ریپ می زنند؟

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه دلیل ریپ زدن خودروها چیست،گفت: ریپ زدن خودروها دلایل دیگری هم دارد که ممکن است به احتراق خودروها مربوط شود.

پیروزبخت گفت: بنزین در مقطعی به یک عامل سیاسی تبدیل شده بود که مجلس نیز به کیفیت بنزین‌ها ورود پیدا کرد اما در کنار آن سازمان ملی استاندارد نیز متقاضی بود تا به عنوان یک ناظر بی طرف وارد عمل شده و به دلیل اجباری بودن استاندارد بنزین، کیفیت را هم پایش کند که برهمین اساس و براساس مصوبه شورای عالی استاندارد، پایش کیفیت بنزین را به این سازمان سپرد.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر واکنش‌های دیرهنگام سازمان ملی استاندارد در خصوص برخی کالاها همچون آب معدنی و روغن پالم نیز خاطرنشان کرد: هیچ تبانی میان سازمان ملی استاندارد و تولید کنندگان در پایش استاندارد محصولات صورت نمی گیرد و کاملاً این موضوع را رد می کنیم، ضمن اینکه در مورد پالم، اولین سازمانی که نسبت به استفاده از چربی های گیاهی در لبنیات هشدار داد، سازمان ملی استاندارد بود.

پیروزبخت خاطرنشان کرد: تفاهم نامه ای با وزارت بهداشت به امضا رسیده است که براساس آن، سازمان ملی استاندارد می تواند هر موردی را که نیاز به گنجاندن در پایش ها از کالاها باشد، بدون رعایت سلسله مراتب برای لحاظ شدن استاندارد به وزارت بهداشت ارجاع دهد.

رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه از تدوین راهبرد ملی کیفیت در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: امیدواریم بتوانیم براساس بند ۳۰ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه، نقشه راه و اجرای تحول نظام استاندارد سازی و مدیریت کیفیت را پیاده سازی کنیم.

وی افزود: راهبرد ملی کیفیت باید با اطلاع رسانی همه جانبه در جامعه جا بیفتد و همه دستگاه های دولتی همکاری لازم را در رابطه با آن داشته باشند، ضمن اینکه امیدواریم در سال اول برنامه ششم، سند راهبردی را منتشر کرده و نقشه راه را کامل کنیم.

تاريخ تنظيم: چهارشنبه 6 آبان ماه 1394