وضعیت کاربر: میهمان  | ورود | عضویت

اخبار ویژه

Fa | En

نشریات داخلی انجمن ماشین آلات سنگین

خبرنامه الکترونیکی

چهارمین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری بخش معدن در گفت‌وگو با کارشناسان

 
چهارمین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری بخش معدن در گفت‌وگو با کارشناسان
رونق نمایشگاه‌ها و همایش‌های معدنی

یکی از راه‌های جذب سرمایه‌گذار در بخش‌های مختلف صنعت و معدن برگزاری نمایشگاه‌ها و همایش‌های بین‌المللی است.

ایران نیز که از ظرفیت بالای معدنی برخوردار است و نیاز به سرمایه‌های کلان دارد چندسالی است که با برگزاری نمایشگاه و دعوت از کشورهای پیشرو معدنی سعی کرده به اهداف خود در این بخش برسد. همایش و نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری بخش معدن و صنایع معدنی (ماینکس)که چهارمین دوره آن چند روز پیش برگزار شد با هدف جذب سرمایه‌گذار بود. کارشناسان و فعالان معدنی معتقدند حضور شرکت‌های خارجی در بخش معدن ایران می‌تواند به توسعه و رشد معدن ایران کمک کند.


حضور شرکت‌های خارجی معدنی
هرمز ناصرنیا، رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران درباره چهارمین نمایشگاه و همایش معدنی ماینکس در گفت‌وگو با صمتاظهار کرد: نمایشگاه نسبت به سال قبل ۴۰درصد افزایش مساحت داشته و حدود ۳۰درصد نیز تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر شده است. در امسال سعی شده تا غرفه‌ها به شکل تخصصی تشکیل شوند. به‌عنوان مثال ماشین‌آلات سنگین حفاری‌های معدنی در فضای باز نمایشگاه قرار گرفته‌اند. همچنین شرکت‌های معدنی در یک سالن مشخص و تولیدکنندگان تجهیزات معدنی در سالن دیگر مستقر شده‌اند و می‌توان گفت در این نمایشگاه شاهد فضای بهتری نسبت به سال قبل هستیم. وی درباره اهداف نمایشگاه اظهار کرد: هدف از برگزاری نمایشگاه، نمایش و معرفی ظرفیت‌های معدنی ایران به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است. در این نمایشگاه شرکت‌های معدنی معرفی می‌شوند و علاوه بر آن امکانات تولید و تجهیزات معدنی هم معرفی خواهند شد. زیرا علاوه بر اینکه به سرمایه‌گذاری در بخش معدن نیاز است، در کنار آن مشکلاتی از لحاظ تامین تجهیزات و فناوری وجود داشته و به همین دلیل لازم است از دیگر کشورها این ماشین‌آلات واردشود. بنابراین باید تلاش کرد برای تولید و ساخت تجهیزات معدنی سرمایه‌گذار جذب شود. ناصرنیا اظهار کرد: هم‌اکنون چندین شرکت خارجی تمایل خود را برای تامین تجهیزات کارخانه‌های کانه‌آرایی ایران و همکاری در این زمینه اعلام کرده‌اند. پیشنهادات ارائه شده در حال بررسی است اما سعی بر آن است که شرکت‌های خارجی تشویق شوند به ایران بیایند که سرمایه‌گذاری و ساخت تجهیزات را در داخل کشور انجام دهند. او بر این باور است که برگزاری نمایشگاه‌های معدنی که شرکت‌های بزرگ خارجی در آن حضور پیدا می‌کنند فرصت مناسبی برای جذب سرمایه است تا از این طریق راه برای گسترش و توسعه معدنکاری و صنایع معدنی در کشور فراهم شود.


حمایت دولت از شرکت‌های خارجی
دولت می‌تواند به برگزاری نمایشگاه‌های معدنی کمک کند و با حمایت از شرکت‌های خارجی و تسهیل امور اداری زمینه را برای ورود آنها به کشور فراهم کند. 
عباسعلی ایروانی، مدیرکل نظارت بر امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز که خود از نمایشگاه «ماینکس» دیدن کرده درباره چگونگی برگزاری این نمایشگاه و تاثیر حاصل از آن بر بخش معدن و صنایع معدنی به صمت گفت: حضور شرکت‌های خارجی در ایران و همکاری مشترک با آنها علاوه بر تزریق منابع مالی به بخش معدن و صنایع معدنی ایران، منجر به انتقال فناوری شده و در نتیجه شاهد کاهش قیمت تمام شده محصول و بالا رفتن کیفیت مواد معدنی تولیدی خواهیم بود. در این نمایشگاه تعداد بسیاری از کارشناسان و متخصصان خارجی شرکت کردند و مباحث علمی در حوزه معدن و صنایع وابسته به آن مطرح شد. او ادامه داد: در بازدیدی که از نمایشگاه داشتم در مقایسه با سال قبل تعداد شرکت‌کنندگان خارجی و غرفه‌هایی که در اختیار آنها قرار گرفته بود به مراتب بیشتر از سال قبل بود که نشان از روند روبه رشد نمایشگاه دارد. در واقع برگزاری نمایشگاه معدنی می‌تواند به شناخت ایران از فناوری‌هایی که کشورهای صنعتی از آنها استفاده می‌کنند، کمک کند. در کنار آن نیز زمینه برای معرفی و شناخت بیشتر ظرفیت معدنی ایران فراهم خواهد شد تا بتوان شرکت‌های خارجی را برای حضور در ایران به‌ویژه بخش فرآوری مواد معدنی و انتقال فناوری این حوزه ترغیب کرد.ایروانی گفت: برگزاری نمایشگاه و همایش یکی از راه‌های حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران برای آشنایی با مسائل و نیازهای معدنی است. زیرا در این فضا، گروه‌های مختلف با تخصص‌های ویژه حضور دارند. در این میان فعالان و افراد مرتبط با بخش معدن و صنایع وابسته به آن نیز می‌توانند ضمن بازدید از نمایشگاه، مذاکراتی را با این شرکت‌ها داشته و با بستن قرارداد همکاری، زمینه را برای رشد و توسعه فعالیت‌های معدنی کشور فراهم کنند. البته حضور گروه‌های اقتصادی نیز به شکل رسمی و غیررسمی در ایران می‌تواند یکی دیگر از راه‌های جذب سرمایه‌گذار باشد.


تسهیل امور اداری
ایروانی درباره وظیفه دولت و اینکه چه اقداماتی می‌تواند برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی به ایران انجام دهد، اظهار کرد: دولت می‌تواند از برگزاری این‌گونه نمایشگاه‌ها حمایت کند. دولت شاید توان کمک مالی نداشته باشد اما می‌تواند شرکت‌های داخلی را برای حضور در نمایشگاه تشویق کند. همچنین می‌تواند راه را برای حضور آسان‌تر شرکت‌های خارجی باز کند. بنابراین دولت می‌تواند مشکلات حضور آنها را برطرف کرده و همچنین با تشویق راه آنها را برای شرکت در نمایشگاه‌های ایرانی تسهیل کند. او ادامه داد: ایران در چند سال اخیر تحریم بود. اما هم‌اکنون با برداشته شدن تحریم‌ها شرایط تغییر کرده است. ظرفیت بالای ایران برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف از معدن گرفته تا صنایع معدنی و همچنین نیاز بالای این بخش به دانش فنی و روز دنیا از جمله مواردی است که می‌تواند با حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران و همکاری مشترک تامین شود. حال برگزاری نمایشگاه می‌تواند تمام موارد یاد شده یعنی ظرفیت معدنی ایران و سطح تجهیزات و فناوری برای مواد معدنی در ایران را به شرکت‌های سرمایه‌گذار و پیشرو معدنی معرفی کرده و با ایجاد ارتباط میان آن ۲ زمینه را برای انعقاد قرارداد و همکاری مشترک فراهم کند تا به این ترتیب قیمت تمام شده کاهش یافته و با ایجاد واحدهای فرآوری، مواد اولیه معدنی برای صنایع داخلی کشور را تامین کند.

http://www.smtnews.ir/mine/mining-development/13822
تاريخ تنظيم: شنبه 11 مهر ماه 1394