وضعیت کاربر: میهمان  | ورود | عضویت

اخبار ویژه

Fa | En

نشریات داخلی انجمن ماشین آلات سنگین

خبرنامه الکترونیکی

سوئیفت

 
سوئیفت
بانک‌های ایرانی بعد از تایید اقدامات هسته‌ای این کشور از تحریم خارج می شوند
موسسه سوئیفت اعلام کرد: پس از عمل ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای، خدمات این مؤسسه به بانک‌های ایرانی از سر گرفته می‌شود.

مؤسسه سوئیفت روز دوشنبه اعلام کرد، پس از آنکه اقدامات مرتبط با توافق هسته‌ای ایران مورد تأیید آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار گرفت، اکثر بانک‌های ایرانی قادر خواهند بود مجددا به سیستم تراکنش‌های مالی سوئیفت بپیوندند.

سوئیفت یا همان جامعه ارتباطات مالی بین‌بانکی جهانی، ارائه دهنده خدمات مربوط به انتقال اعتبارات اسنادی، پرداخت‌ها و تراکنش‌های مربوط به اوراق بهادار بین 9هزار و 700 بانک در 209 کشور جهان است.

ایران و کشورهای 1+5 در ماه جولای به توافقی دست یافتند که بر اساس آن تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای تهران، لغو می‌شود.

انتظار می‌رود آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه‌های آینده اعلام کند که آیا ایران به تعهدات خود بر اساس توافق جامع هسته‌ای عمل کرده است یا نه.

اتحادیه اروپا در روز 18 اکتبر با تصویب طرحی، مطابق مفاد توافق هسته‌ای، اجازه لغو تحریم‌های ایران را صادر کرد. این مصوبه تحریم‌ها در زمینه سیستم‌های مالی نظیر سوئیفت را نیز در بر می‌گیرد.

سوئیفت همچنین اعلام کرده: بانک‌های تحت تحریمی که نام آنها در توافق هسته‌ای آمده «پس از تکمیل فرآیند معمول برقراری ارتباط ما که عبارت است از کنترل‌های اداری و سیستمی، ترتیبات ارتباطاتی و فنی» به‌صورت اتوماتیک قادر به اتصال مجدد به سوئیفت خواهند بود.

یک مقام ارشد ایرانی در ماه جولای گفته بود، برقراری مجدد ارتباط با شبکه‌های مالی جهانی مشارکت شرکت‌های خارجی در روند خصوصی سازی در ایران را آسان‌تر خواهد کرد.

سوئیفت گفته، برخی بانک‌های ایرانی به‌موجب تحریم‌های دیگر همچنان از برقراری ارتباط با این شبکه محروم خواهند بود.

تاريخ تنظيم: چهارشنبه 6 آبان ماه 1394